Mateusz Sibila

Nazywam się Mateusz Sibila, a moja przygoda z wokalem zaczęła się w 2012 roku, kiedy zafascynowany umiejętnościami death- oraz blackmetalowych wokalistów postanowiłem spróbować swoich sił i sprawdzić, czy ja również jestem w stanie opanować wydobywanie z siebie podobnych nieludzkich i brutalnych dźwięków!

Kiedy stawiałem pierwsze kroki jako wokalista, było niezwykle trudno o znalezienie rzetelnych, skutecznych i bezpiecznych metod rozwijania ekstremalnych technik wokalnych.

Po obejrzeniu przeszło 100 materiałów na YouTubie czułem się jeszcze bardziej zagubiony i zmęczony. Podjąłem decyzję, że samodzielnie wyruszę w podróż przez świat ekstremalnego wokalu i metodą prób i błędów, czasem bolesnych, dowiem się, co rzeczywiście działa, co jest skuteczne, ale i bezpieczne dla głosu, a czego należy wystrzegać się jak ognia!

Wtedy postanowiłem też, że kiedy będę gotowy, stworzę skuteczny i bezpieczny system ćwiczeń, aby już nikt nie musiał przechodzić przez to samo gówno co ja. Ćwiczący zyska sprawdzoną wiedzę i metody na doskonalenie swojego głosu już teraz, bez marnowania czasu, bez nerwów i bez ryzykowania zdrowia swojego głosu!

To było 10 lat temu.

Obecnie nawet początkujące osoby, z którymi ćwiczę, są w stanie zrobić lepsze postępy przez trzy miesiące niż ja przez ponad półtora roku eksperymentów i odbijania się od jednego materiału na YouTubie do następnego. Wszystko to dzięki temu, że otrzymują gotowy i sprawdzony plan działania oraz omijają wszystkie błędy i pułapki, w które wpada większość początkujących wokalistów.

Od 2017 roku prowadzę kanał na YouTubie „Sibila Extreme Vocal”, poprzez który dzielę się prostymi i sprawdzonymi sposobami na opanowanie od podstaw oraz dalsze rozwijanie ekstremalnych technik wokalnych, np. fry screamu, false chordu czy śpiewu z chrypą.

Oprócz publikowania materiałów bardzo ważna jest dla mnie komunikacja z widzami – staram się odpowiadać na każdy zamieszczony komentarz w najbardziej dokładny i wartościowy sposób.

Pod koniec 2017 roku zostałem zatrudniony przez Teatr Polski w Poznaniu – najdłużej działający teatr w Polsce, bo od 1875 roku – do „wyszkolenia” grupy zawodowych aktorów spektaklu „K.” w dziedzinie bezpiecznego krzyku. Było to niemałe wyzwanie, ponieważ mieliśmy na to zaledwie kilka tygodni.

Aktorzy, mimo krótkiego czasu oraz wielu ważniejszych obowiązków, poradzili sobie na scenie wręcz fenomenalnie i jeszcze wiele razy odgrywali sztukę bez utraty głosu, porywając publiczność.

Od 2018 roku prowadzę warsztaty wokalu ekstremalnego, m.in. w Szkole Śpiewu i Emisji Głosu Konador w Warszawie. Brały tam lekcje takie sławy, jak Nergal z Behemotha, Kayah, Kora.

W tym samym roku zacząłem tworzyć wokalne kursy online na platformie Udemy – stanowią one rozwinięcie kanału na YouTubie. Do tej pory powstało ich kilka i cieszą się uznaniem wśród uczestników pochodzących z ponad 130 krajów na świecie.

Jestem też aktywnym wokalistą i mam na koncie osiem nagranych albumów, kilka EP, wiele pojedynczych utworów (m.in. z zespołami Vishurddha, Glädje, SoulCarrion, Athvarf, Lyktgubbe, Imperial Sin, Moonthoth, Mardom) oraz kilkadziesiąt koncertów na terenie całej Polski.

Domyślam się, że czytając powyższe słowa możesz uznać, że przechwalam się – nic z tych rzeczy!

Piszę o tym wszystkim, abyś wiedział, że wokal to moja pasja i jest to coś czym żyję przez 24h, 7 dni w tygodniu i to uwielbiam. Największą satysfakcję daje mi jednak obserwowanie postępów i rozwoju moich “podopiecznych” – jest to coś bezcennego i daje mi olbrzymią dawkę motywacji do dalszego działania bez myślenia o zwalnieniu tempa!

Mam nadzieję, że będzie mi dane wesprzeć również Ciebie w twojej osobistej drodze do rozwoju i spełnienia jako wokaliście – zapraszam do kontaktu!